Irák po válce

Kvůli Iráku vzrostlo napětí mezi Ruskem a USA

12.7.2003 21:23 Americký velvyslanec v Moskvě dnes prohlásil, že USA nemohou zaručit bezpečnost ruské diplomatické mise v Bagdádu. Velvyslanec Alexander Vershbow řekl agentuře Interfax, že USA nepovažují personál ruského velvyslanectví za diplomaty. "Irák nemá žádnou vládu, která by byla garantem... privilegií a imunity zahraničních diplomatů v Iráku," podotkl.

Moskva reagovala na jeho slova podrážděně, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Jakovenko má za to, že velvyslancovo vyjádření odporuje mezinárodnímu právu a diplomatickým zvyklostem. "Okupační mocnosti musejí plnit závazky, které na sebe vzaly v rezoluci (Rady bezpečnosti OSN) číslo 1483. USA pro tuto rezoluci hlasovaly... Věříme, že USA vezmou v úvahu naše znepokojení a splní své závazky vůči mezinárodnímu společenství," řekl státní televizi.

USA a Rusko, které bylo odpůrcem vojenské intervence proti bývalému iráckému režimu, před časem tvrdily, že zájemné rozpory vyvolané válkou zahladily.

V době války bylo ruské velvyslanectví v Bagdádu předmětem několika sporů mezi Washingtonem a Moskvou. Rusko protestovalo proti několika leteckým útokům, které mířily do míst nedaleko od budovy mise, a posléze USA obvinilo z ostřelování svého diplomatického konvoje, který opouštěl Irák.

"Nemáme žádné výhrady vůči osobám, které pracují v budově bývalého ruského velvyslanectví v Bagdádu, jejich činnost však nepovažujeme za činnost diplomatické mise," prohlásil velvyslanec Vershbow v rozhovoru s ruskou agenturou Interfax.

ČTK

nahoru

Irák po válce:

V Bagdádu zavraždili učitele před očima žáků

19.4.2006 15:16 Dvě různé skupiny ozbrojenců pronikly ve středu do...

Exšéf NATO se připojil ke kritikům Rumsfelda

18.4.2006 08:16 Výzvy k rezignaci šéfa Pentagonu Donalda Rumsfelda...

Krvavá neděle v Iráku si vyžádala třicet obětí

17.4.2006 00:39 Nejméně 34 osob zahynulo v neděli v Iráku při...

Násilí v Iráku si vyžádalo 11 obětí včetně Brita

16.4.2006 09:20 Jedenáct lidských životů si vyžádalo v sobotu...

Generálové žádají odchod ministra Rumsfelda

14.4.2006 16:10 V USA sílí tlak, aby kvůli situaci v Iráku...

V Iráku zabili 11 unesených zaměstanců stavební firmy

14.4.2006 13:46 V Iráku zahynulo od čtvrtečního večera nejmíně 22...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů