Koktejl

Rostliny na jiných planetách můžou být třeba červené

13.4.2007 11:10 Pravidla rostlinné říše známá ze Země nemusejí být stejná na jiných planetách. Pokud existuje život ještě někde jinde, pak se může docela dobře lišit od toho našeho. Zelené barvivo chlorofyl dávající charakteristický odstín listům pozemských rostlin by mohly nahradit žluté či červené varianty. Jedno je však jisté, modré stromy a byliny nikde ve vesmíru nepotkáme.

"Výzkumem vesmíru se nám daří lépe vysvětlit, proč jsou rostliny u nás zelené," tvrdí Nancy Kiangová z organizace NASA.

"Můžeme odhadovat možné spektrum barev, které rostliny jinde ve vesmíru mohou mít," tvrdí astrobiolog Vikki Meadows. Jeho tým odborníků studuje v laboratořích, jak různé druhy rostlin a bakterií absorbují světlo a kterými barvivy ho poutají pro potřeby fotosyntézy. Počítačovou analýzou se pak snaží odhadnout, jaké druhy barviv by mohly mít rostliny na jiných planetách.

Vědci vědí, že pozemské rostliny absorbují modrou a červenou část spektra slunečního světla, ale zelenou téměř vůbec. Jenže dosud nechápali, proč tomu tak je. Podle všeho červené spektrum zasáhne nejvíce rostlin a modré je zase nejsnáze absorbováno. Proto se rostliny naučily využívat tyto složky světelného spektra. Tím, že zelené světlo odrážejí, jeví se pro pozorovatele právě jako zelené.

"Neabsorbují zelenou složku, protože mají mnohem více modrého a červeného světla. Prostě tu zelenou nepotřebují," vysvětluje Kiangová.

Na jiných planetách ale mohou dominovat jiné složky světla a rostliny tam mohou odrážet třeba červené či žluté spektrum a jevit se v těchto barvách.

Famous

nahoru

Koktejl:

Ledecký napíše o olympijském úspěchu své dcery Ester píseň, bratr chystá komiks

-

dnes 08:43 Umělecká půlka rodiny Ledeckých zvěční olympijský...

Indičtí lékaři pacientovi úspěšně odoperovali údajně největší mozkový nádor na světě

-

dnes 03:00 Video: Týmu neurochirurgů z indické Bombaje se minulou...

V Olomouci se konaly soutěže v pojídání tlačenky a špekáčků, obě mají stejného vítěze

-

včera 17:52 Video: Své pověsti maxijedlíka nezůstal nic dlužen v...

Z mysteriózního opuštěného letadla se stala turistická atrakce

-

včera 14:03 Nechtěná turistická atrakce se stala z opuštěného...

Strážník pohotově chytil dítě padající ze třetího patra

-

včera 08:24 Video: Ve správný čas a na správném místě se nacházeli...

Trump přiznal svou pleš, snaží se ji vehementně zamaskovat

-

23.2. 18:13 Americký prezident Donald Trump veřejně připustil, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby