Zahraniční

Izraelský premiér pojmenoval palestinského premiéra teroristou

30.3.2007 19:53 Izraelský premiér Ehud Olmert označil palestinského premiéra Ismáíla Haníju z hnutí Hamás teroristou. Šéf izraelské vlády zároveň Haníju obvinil z toho, že osobně převedl přes milión dolarů ozbrojencům na provádění útoků proti Izraeli.

"Haníja převedl přes milión dolarů skupině teroristů, aby mohli páchat teroristické akce proti izraelským občanům. Je to terorista. Máte tu teroristu, který je nyní premiérem palestinské správy," řekl Ehud Olmert magazínu Time.

Zmíněné peníze podle Olmerta pocházely zvenčí, mimo palestinská území, a byly převedeny jednomu z ozbrojených křídel Hamásu [profil] "k výslovnému účelu provádění teroristických akcí".

Nejmenovaný izraelský bezpečnostní zdroj potvrdil agentuře Reuters přesvědčení, že Haníja [profil] byl přímo zapojen do rozhodnutí o transferu peněz, který proběhl v minulých týdnech. Peníze nepocházely od palestinské vlády, řekl zdroj Reuters.

Izrael bude s palestinskou vládou jednat, když uzná jeho status

Ehud Olmert [profil] po vzniku palestinské vlády národní jednoty tvořené zástupci Fatahu [profil] palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse [profil] a radikálního Hamásu v polovině března řekl, že bude nový palestinský kabinet ignorovat. Ten totiž odmítá uznat právo na existenci státu Izrael a nezříká se ani násilí vůči němu.

Izraelský premiér přesto v pátek kladně zareagoval na výzvu účastníků summitu Ligy arabských států, aby se obnovila jednání o míru na Blízkém východě. [celá zpráva] Arabské země chtěly oživit jejich vlastní mírový plán z roku 2002.

Podle Olmerta by mohl Izrael dosáhnout dohody s arabskými státy do pěti let. Olmert je připraven vyjednávat se Saúdskou Arábií a dalšími umírněnými arabskými státy, které by podpořily přímé rozhovory s Palestinci.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

EU dala Britům naději a zahájí debatu o tom, co bude po brexitu

-

dnes 11:46 aktualizováno Evropská unie dala Velké Británii...

Sexuální aféra producenta Weinsteina spustila v USA vlnu odhalující další případy

-

dnes 09:06 Skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina...

Skupina venezuelských soudců prchla před Madurem do Chile

-

dnes 08:35 Skupina venezuelských soudců jmenovaných parlamentem...

Evropská komise se bude zabývat tím, jak snížit finanční podporu Turecka

-

dnes 06:33 Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit...

Severní Korea je blízko zdokonalení jaderného arzenálu, varoval šéf CIA

-

dnes 06:16 aktualizováno Severní Koreu dělí jen měsíce o dalšího...

Trumpův tým už se připravuje na příští volby, píše AP

-

dnes 06:08 Do volebního zápasu o druhý prezidentský mandát Donalda...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby