Zahraniční

Izraelský premiér pojmenoval palestinského premiéra teroristou

30.3.2007 19:53 Izraelský premiér Ehud Olmert označil palestinského premiéra Ismáíla Haníju z hnutí Hamás teroristou. Šéf izraelské vlády zároveň Haníju obvinil z toho, že osobně převedl přes milión dolarů ozbrojencům na provádění útoků proti Izraeli.

"Haníja převedl přes milión dolarů skupině teroristů, aby mohli páchat teroristické akce proti izraelským občanům. Je to terorista. Máte tu teroristu, který je nyní premiérem palestinské správy," řekl Ehud Olmert magazínu Time.

Zmíněné peníze podle Olmerta pocházely zvenčí, mimo palestinská území, a byly převedeny jednomu z ozbrojených křídel Hamásu [profil] "k výslovnému účelu provádění teroristických akcí".

Nejmenovaný izraelský bezpečnostní zdroj potvrdil agentuře Reuters přesvědčení, že Haníja [profil] byl přímo zapojen do rozhodnutí o transferu peněz, který proběhl v minulých týdnech. Peníze nepocházely od palestinské vlády, řekl zdroj Reuters.

Izrael bude s palestinskou vládou jednat, když uzná jeho status

Ehud Olmert [profil] po vzniku palestinské vlády národní jednoty tvořené zástupci Fatahu [profil] palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse [profil] a radikálního Hamásu v polovině března řekl, že bude nový palestinský kabinet ignorovat. Ten totiž odmítá uznat právo na existenci státu Izrael a nezříká se ani násilí vůči němu.

Izraelský premiér přesto v pátek kladně zareagoval na výzvu účastníků summitu Ligy arabských států, aby se obnovila jednání o míru na Blízkém východě. [celá zpráva] Arabské země chtěly oživit jejich vlastní mírový plán z roku 2002.

Podle Olmerta by mohl Izrael dosáhnout dohody s arabskými státy do pěti let. Olmert je připraven vyjednávat se Saúdskou Arábií a dalšími umírněnými arabskými státy, které by podpořily přímé rozhovory s Palestinci.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

dnes 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

dnes 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

dnes 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

dnes 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce Tereze...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

dnes 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...

KLDR dochází potraviny, palivo i papír pro stranický list

-

dnes 09:04 Severní Koreji dochází palivo, potraviny i papír, takže...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby