Koktejl

Jak se cítí váš pes? Sledujte jeho chvost

26.3.2007 13:44 O psech je známo, že dokážou dát své emoce velmi dobře najevo. Italští vědci však přišli na to, že spolehlivým indikátorem pocitů psa je zřejmě i jeho ohon. Když s ním vrtí více vpravo, je prý šťastný a chtěl by jít blíž, pohybem na druhou stranu naopak vyjadřuje strach a touhu zmizet.

Giorgio Vallortigara a jeho kolegové z univerzity v Terstu prováděli pokusy se 30 psy různých ras. Každému z nich na jednu minutu ukázali majitele, cizího člověka, kočku a nebezpečně vyhlížejícího belgického ovčáka. Reakce zvířat natáčeli na video.

Zatímco při pohledu na člověka nebo kočku hýbali ocasem více napravo, při konfrontaci s ovčákem přesměrovali svou oháňku nalevo, popisují vědci výsledek experimentu v odborném časopise Current Biology. Rozdíly pozorovali i v intenzitě pohybů ocasem. Nejrychleji jím vrtěli, když spatřili svého pána, čímž vyjadřovali radost. Cizí člověk u nich vyvolával pomalejší pohyby a u kočky hýbat ocasem skoro přestali.

Italští výzkumníci tyto projevy připisují rozdělení mozku, kdy různé pocity zpracovává jiná půlka tohoto orgánu, a bezděčně tak ovlivňuje chování psa navenek. Upřednostňování jedné půlky těla při určitém druhu jednání vědci již dříve pozorovali u ryb, plazů, ptáků i některých savců.

"Po tomto objevu si pozorně prohlížím každého psa, kterého potkám," cituje Vallortigaru internetový server Spiegel Online. Ital však přiznává, že při běžné procházce se jím získané poznatky jen těžko uplatňují. Psi jsou podle něj neustále v pohybu, což velmi znesnadňuje poznat směr, kterým má jeho ocas tendenci se vrtět. Možná ale podle podobných kritérií určují sama zvířata, ke komu se přiblížit a komu se raději vyhnout, uvažuje Vallortigara.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Bezdomovec stál přes dvě hodiny v dešti, aby ochránil tašku plnou peněz

-

dnes 14:57 Poctivost se vyplácí. Své o tom ví bezdomovec James...

Hasič se na ledě probořil i se zachraňovaným psem

-

dnes 10:20 Video: Záchrana uvázlého psa se uskutečnila na konci...

V indické restauraci obsluhují robotické servírky

-

dnes 03:00 Video: Jak se zdá, pokrok nelze zastavit. V jedné z...

Chirurg při transplantacích podepisoval orgány pacientů

-

včera 18:29 Soud v anglickém Birminghamu ve středu uznal vinným...

Záběry vyhublého medvěda obletěly svět. Bylo to ale trochu jinak

-

včera 18:19 Video: Dojemné záběry vyhladovělého ledního medvěda,...

Jako přestřelka ze Star Wars. Zamrzlé jezero vydává podivné zvuky

-

včera 15:24 Video: Podivné zvuky vycházející ze zamrzlého jezera...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby