Koktejl

Jak se cítí váš pes? Sledujte jeho chvost

26.3.2007 13:44 O psech je známo, že dokážou dát své emoce velmi dobře najevo. Italští vědci však přišli na to, že spolehlivým indikátorem pocitů psa je zřejmě i jeho ohon. Když s ním vrtí více vpravo, je prý šťastný a chtěl by jít blíž, pohybem na druhou stranu naopak vyjadřuje strach a touhu zmizet.

Giorgio Vallortigara a jeho kolegové z univerzity v Terstu prováděli pokusy se 30 psy různých ras. Každému z nich na jednu minutu ukázali majitele, cizího člověka, kočku a nebezpečně vyhlížejícího belgického ovčáka. Reakce zvířat natáčeli na video.

Zatímco při pohledu na člověka nebo kočku hýbali ocasem více napravo, při konfrontaci s ovčákem přesměrovali svou oháňku nalevo, popisují vědci výsledek experimentu v odborném časopise Current Biology. Rozdíly pozorovali i v intenzitě pohybů ocasem. Nejrychleji jím vrtěli, když spatřili svého pána, čímž vyjadřovali radost. Cizí člověk u nich vyvolával pomalejší pohyby a u kočky hýbat ocasem skoro přestali.

Italští výzkumníci tyto projevy připisují rozdělení mozku, kdy různé pocity zpracovává jiná půlka tohoto orgánu, a bezděčně tak ovlivňuje chování psa navenek. Upřednostňování jedné půlky těla při určitém druhu jednání vědci již dříve pozorovali u ryb, plazů, ptáků i některých savců.

"Po tomto objevu si pozorně prohlížím každého psa, kterého potkám," cituje Vallortigaru internetový server Spiegel Online. Ital však přiznává, že při běžné procházce se jím získané poznatky jen těžko uplatňují. Psi jsou podle něj neustále v pohybu, což velmi znesnadňuje poznat směr, kterým má jeho ocas tendenci se vrtět. Možná ale podle podobných kritérií určují sama zvířata, ke komu se přiblížit a komu se raději vyhnout, uvažuje Vallortigara.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Ostravské slůně roste jako z vody, váží už téměř půl tuny

-

včera 17:32 Mladý sameček slona indického, který se v ostravské...

Zatím bezejmenný syn vévodkyně Kate a prince Williama má už oficiální suvenýry

-

včera 16:29 Britská královská umělecká sbírka Royal Collection v...

Druhý syn Kate a Williama to nebude mít snadné, třetí potomci královské rodiny měli odjakživa trable

-

včera 15:23 Vévodkyně Kate, manželka britského korunního prince...

Uštkl ho chřestýš a napadl medvěd, teď mladík přežil i boj se žralokem

-

včera 11:52 Dvacetiletý Dylan McWilliams z amerického Colorada,...

Seniorům v domově důchodců dělá společnost robotický pes

-

včera 08:55 Video: Většina obyvatel jednoho z domovů důchodců v...

Narození královského syna pobláznilo celou Británii

-

včera 06:25 Narození třetího potomka britského prince Williama a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby