Koktejl

Americká sonda New Horizons prolétá okolo Jupiteru

27.2.2007 09:10 Americká sonda New Horizons prolétá koncem února okolo Jupiteru. Na dalších minimálně 9 let je to poslední návštěva kosmické sondy u obra sluneční soustavy, proto je průlet tak významný a vzbuzuje velkou pozornost astronomů.

Kolem Jupiteru proletí sonda 28. února v 6:41 našeho času ve vzdálenosti 2,3 milionů km. New Horizons se přiblíží k Jupiteru rychlostí 14,5 km/s. Sondu urychluje právě gravitace Jupiteru.

Průlet má tři hlavní cíle. New Horizons bude na řadu let posledním lidským výtvorem, který se k Jupiteru přiblíží. Na rok 2010 plánuje NASA vyslat k planetě sondu Juno. Od počátků ledna proto provádí výzkum Jupiteru, provede se také kalibrace vědeckých přístrojů, ale především Jupiter dodá svou gravitací potřebný impuls k další cestě. Hlavním cílem sondy je výzkum trpasličí planety Pluto a dvou vybraných těles Kuiperova pásu. K Plutu dorazí New Horizons v červenci 2015. Už to ovšem nebude k planetě Pluto, neboť astronomové vloni v srpnu v Praze Pluto se seznamu vyškrtli.

Nejen New Horizons se ovšem v těchto dnech zaměří na Jupiter. Vědci připravili rozsáhlou pozorovací kampaň, které se zúčastní přístroje na slavných observatořích, oběžné dráze kolem Země a dokonce ze vzdálenějšího kosmického prostoru.

Ze Země se na planetu podívají dalekohledy umístěné na Mauna Kea. Z oběžné dráhy pak Hubblův kosmický dalekohled, rentgenový dalekohled Chandra a v UV oblasti spektra družice FUSE. V období dvou týdnů se tyto přístroje budou snažit získat především kvalitní spektroskopická pozorování Jupiteru a jeho měsíce Io. Později přiloží ruku k dílu také evropská sonda Roseta, která má ovšem v těchto dnech jiné starosti - prolétá kolem Marsu.

Na palubě Rosety je ultrafialový zobrazovací spektrometr ALICE. Právě on bude neocenitelným pomocníkem. Sonda New Horizons nese stejný přístroj se stejným názvem, ale při průletu kolem Jupiteru bude nepoužitelný. Měření bude vadit Slunce.

Průběžné informace a fotografie naleznou čtenáři na stránkách Instantních astronomických novin.

IAN

nahoru

Koktejl:

Pavouci pokryli stovky metrů řeckého pobřeží hustými pavučinami

-

dnes 19:29 Zhruba 300 metrů dlouhá část pobřeží v řeckém městě...

Senzace pro Liberec: Přímo před radnicí se natáčí Spider-Man

-

dnes 16:04 Video: Ruské kolo, kolotoč, stánky, ale také žongléři,...

Kapitán člunu si vybudoval důvěru u racků, ptáci mu bez okolků usedají na hlavu

-

dnes 14:09 Nevšední záběry, na nichž kapitánovi motorového člunu...

Kvůli autentičnosti nasypal student do modelu sopky kamínky, zranil desítky spolužáků a učitele

-

dnes 10:59 Nehodou se šedesáti zraněnými skončil v sobotu školní...

Fotograf pořídil unikátní záběry telení ledovce

-

včera 18:30 Video: Fotograf Lucas Jackson z agentury Reuters...

Umělkyně nasypala do opuštěné kašny sto tisíc mincí, zmizely během jediného dne

-

včera 12:32 Projekt Britky Anny Brownstedové nedopadl tak, jak...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů