Krimi

Skladatel Karel Svoboda se podle policie zastřelil sám

29.1.2007 10:09 Karel Svoboda (68) známý a uznávaný hudební skladatel, spáchal s největší pravděpodobností v neděli večer sebevraždu. V pondělí o tom Novinky informovala středočeská policejní mluvčí Soňa Budská s tím, že pokud se tato verze potvrdí, policie případ odloží a na přání rodiny už o jeho podrobnostech nebude informovat.

Tělo skladatele našla večer na zahradě domu v Jevanech u Prahy jeho manželka Vendula Svobodová.

"Všechny zjištěné okolnosti jednoznačně ukazují, že pan Svoboda spáchal sebevraždu svojí legálně drženou zbraní," řekla Novinkám Budská. Na místě tragédie podle ní pracovali policejní specialisté i soudní lékař.

"Jestliže se verze o sebevraždě potvrdí, případ bude standardně odložen a policie žádné další informace na žádost rodiny zveřejňovat nebude," doplnila policejní mluvčí. Během pondělka se uskuteční soudní pitva.

Podle Gotta musel mít silné pohnutky

"Žádné podrobnosti o tom nemám. Nevím, jak se to stalo a je to pro mě velký šok. Karel byl člověk, který naplno a nádherně žil a uměl. Bylo to geniální člověk. Asi tam musely být nějaké velké, silné pohnutky," řekl Frekvenci 1 zpěvák Karel Gott.

Reakce Svobodových spolupracovníků čtěte ZDE

Svoboda, jenž začínal v 60. letech s bigbeatem v kapele Mefisto, je autorem největších hitů Karla Gotta, jako byla písně Lady Carneval, Mistrál, Láska bláznivá nebo Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, titulní to melodii z filmu Tři oříšky pro Popelku. Marta Kubišová zpívala jeho Nechte zvony znít, pro Lucii Bílou napsal píseň Jsi můj pán, Jiří Korn proslavil jeho Yvetu a Hana Zagorová Gvendolínu.

Složil však také hudbu k řadě českých filmů (naposled Milenci a vrazi a Rebelové) a televizních seriálů, jako byly Cirkus Humberto, Létající Čestmír nebo Návštěvníci a Rodinná pouta. Psal i hudbu k pohádkám, tou poslední zůstane Z pekla štěstí. Největší úspěchy mu přinesla Včelka Mája, za kterou dostal v Německu pět zlatých desek od firmy Polydor. Supraphon mu udělil diamantovou desku za více než 10 miliónů prodaných nosičů.

S manželkou Vendulou měl Svoboda syna Jakuba. Svoboda se podruhé oženil v 90. letech. Jejich první dítě, dcera Klára, podlehla na přelomu tisíciletí leukémii. Z předchozího manželství má Svoboda dvě dospělé děti, 36letou dceru Janu a 26letého syna Petra.

Důvodem mohlo být zdraví

Není vyloučeno, že důvodem činu Svobody byl jeho zdravotní stav. Podle svého okolí byl v poslední době velmi unavený, velmi zhubl a chodil stále k lékaři.

Ohledně zdraví se o Svobodovi naposledy mluvilo v roce 2003, kdy zkolaboval na křtu CD v klubu Duplex. Lékaři ho tehdy odvezli na chirurgii, měl silné bolesti břicha, které zřejmě souvisely s jeho vředovou nemocí.

 "Člověk by neměl svoji práci platit zdravím. Platíte-li časem, je to náročné, protože čas se nevrátí. Ale přijdete-li nakonec o zdraví, nemůžete už dělat vůbec nic. A to by bylo v mém případě hrozné. Nedovedu si představit, že bych nemohl pracovat, protože práce je pro mne největším koníčkem," řekl krátce po kolapsu Svoboda.

Poslední muzikál

Posledním dílem, které Svoboda uvedl je muzikál Golem. Stihl ho napsat zhruba za půl roku. Právě kvůli práci na Golemu se zřejmě jeho zdraví zhoršilo. U kritiky ale neměl Golem příliš velký úspěch.

NEJVĚTŠÍ HITY KARLA SVOBODY

LÁSKO MÁ, JÁ STŮŇU

VČELKA MÁJA

LADY KARNEVAL

STÍN KATEDRÁL

ČAU LÁSKO

KDEPAK TY PTÁČKU HNÍZDO MÁŠ

hudba k seriálům NÁVŠTĚVNÍCI, LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR, CIRKUS HUMBERTO, DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY

Novinky

nahoru

Krimi:

Řidič na D6 vyletěl rovnou do lesa, zkoušku na alkohol odmítl

-

dnes 07:03 Video: Na dálnici D6 u Doks na Kladensku havaroval...

Opilý cizinec naboural v centru Prahy pět aut

-

včera 22:47 Video: Opilý cizinec v mercedesu naboural v neděli...

Na Přerovsku hořela dvojgaráž, oheň zničil historické motorky

-

včera 15:59 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v neděli rozsáhlý...

Horští záchranáři při cvičení v Krkonoších náhodou zachránili život promrzlému muži

-

včera 15:06 Jen zcela náhodná přítomnost členů Horské služby v...

Policisté zadrželi gang dealerů, měli víc než kilo heroinu a milión v hotovosti

-

včera 14:33 Čtveřici drogových dealerů zadrželi po dlouhém...

Lupič přepadl banku v Praze. Policisté zveřejnili video

-

včera 13:25 Video: Pražští policisté pátrají po muži, který v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby