Ekonomika

Restaurace tvrdí, že by je zákaz kouření zničil

26.1.2007 03:00 Asociace hotelů a restaurací (AHR) se obává novely antikuřáckého zákona, kterou má mezi svými prioritami vláda Mirka Topolánka. Plošný zákaz kouření v restauračních zařízeních by totiž podle asociace vedl k úpadku malých restaurací a pivnic.

"Zákaz kouření by se přece měl týkat jen provozoven, v nichž nebude stavebně oddělený prostor pro nekuřáky, a ne všech stravovacích zařízení," řekl ve čtvrtek novinářům generální sekretář AHR Václav Stárek.

Vláda předpokládá, že novela by mohla být projednávána na přelomu letošního a příštího roku. Ta předchozí je přitom v účinnosti teprve od 1. ledna 2006. Nejen vláda, ale i někteří poslanci však poukazují na to, že opatření, která tehdy k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky novela zákona č. 79/2005 stanovila, jsou málo účinná a vyžadují změnu.

Na rakovinu plic u nás ročně umírá asi pět tisíc lidí a až devadesát procent z nich jsou kuřáci. Přitom nebezpečné může být i pasivní kouření, kdy nekuřáky obtěžuje kouř z cigaret.

K úplnému zákazu kouření ve stravovacích zařízeních proto už přikročily Irsko, Norsko, Itálie, Malta, Švédsko i Skotsko a o jeho zavedení vážně uvažují Anglie a Francie.

Ve hře bude také poslanecká varianta

Svou vlastní předlohu novely antikuřáckého zákona chce už v letošním prvním čtvrtletí předložit poslanec Boris Šťastný (ODS).

Na dotaz Práva, zda je jeho cílem totální zákaz kouření v hospodách a v restauracích, Šťastný už dříve odpověděl: "Úplný zákaz ne. Navrhnu ale, aby ve všech stravovacích zařízeních musely být prostory pro kuřáky a nekuřáky odděleny zdí."

Zmírnit chce naopak zákaz kouření na zastávkách městské hromadné dopravy i na nádražích. "Největší škody působí kouř nekuřákům v uzavřených prostorách. Proto by měla být cigareta zakázána pouze v přístřešcích a na krytých nástupištích, kde se kouř může koncentrovat," je přesvědčen poslanec.

Asociace hotelů a restaurací tvrdí, že není proti vylepšení antikuřáckého zákona.

"V restauracích, které nabízejí jídla, by například mohlo být zakázáno kouřit nejen v době podávání obědů, ale i během snídaní a večeří. Možnost regulovat kouření v restauracích by také mohla mít místní zastupitelstva," domnívá se Stárek.

Jiří Novotný, Právo

nahoru

Ekonomika:

Harley-Davidson přesune v reakci na evropská cla část výroby do Asie a Brazílie

-

dnes 15:21 Americký výrobce Harley-Davidson přesune výrobu svých...

Babišův kritik Rada splatí část dluhu vývozem kejdy

-

dnes 14:17 aktualizováno Zemědělský podnik Agro Jevišovice...

Turecká lira po Erdoganově volebním vítězství posílila

-

dnes 11:37 aktualizováno Turecká lira v pondělí v reakci na...

Dříví po kůrovci zlevnilo, prkna a trámy ne

-

dnes 11:11 Cena surového dříví vytěženého kvůli kůrovci klesá. Za...

Suché a horké počasí urychlilo žně

-

dnes 11:03 Sucho a horko v květnu urychlilo dozrávání obilí o dva...

Důvěra německých podniků v tamní ekonomiku klesá

-

dnes 10:58 aktualizováno Po květnové přestávce dále pokračuje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů