Ekonomika

Restaurace tvrdí, že by je zákaz kouření zničil

26.1.2007 03:00 Asociace hotelů a restaurací (AHR) se obává novely antikuřáckého zákona, kterou má mezi svými prioritami vláda Mirka Topolánka. Plošný zákaz kouření v restauračních zařízeních by totiž podle asociace vedl k úpadku malých restaurací a pivnic.

"Zákaz kouření by se přece měl týkat jen provozoven, v nichž nebude stavebně oddělený prostor pro nekuřáky, a ne všech stravovacích zařízení," řekl ve čtvrtek novinářům generální sekretář AHR Václav Stárek.

Vláda předpokládá, že novela by mohla být projednávána na přelomu letošního a příštího roku. Ta předchozí je přitom v účinnosti teprve od 1. ledna 2006. Nejen vláda, ale i někteří poslanci však poukazují na to, že opatření, která tehdy k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky novela zákona č. 79/2005 stanovila, jsou málo účinná a vyžadují změnu.

Na rakovinu plic u nás ročně umírá asi pět tisíc lidí a až devadesát procent z nich jsou kuřáci. Přitom nebezpečné může být i pasivní kouření, kdy nekuřáky obtěžuje kouř z cigaret.

K úplnému zákazu kouření ve stravovacích zařízeních proto už přikročily Irsko, Norsko, Itálie, Malta, Švédsko i Skotsko a o jeho zavedení vážně uvažují Anglie a Francie.

Ve hře bude také poslanecká varianta

Svou vlastní předlohu novely antikuřáckého zákona chce už v letošním prvním čtvrtletí předložit poslanec Boris Šťastný (ODS).

Na dotaz Práva, zda je jeho cílem totální zákaz kouření v hospodách a v restauracích, Šťastný už dříve odpověděl: "Úplný zákaz ne. Navrhnu ale, aby ve všech stravovacích zařízeních musely být prostory pro kuřáky a nekuřáky odděleny zdí."

Zmírnit chce naopak zákaz kouření na zastávkách městské hromadné dopravy i na nádražích. "Největší škody působí kouř nekuřákům v uzavřených prostorách. Proto by měla být cigareta zakázána pouze v přístřešcích a na krytých nástupištích, kde se kouř může koncentrovat," je přesvědčen poslanec.

Asociace hotelů a restaurací tvrdí, že není proti vylepšení antikuřáckého zákona.

"V restauracích, které nabízejí jídla, by například mohlo být zakázáno kouřit nejen v době podávání obědů, ale i během snídaní a večeří. Možnost regulovat kouření v restauracích by také mohla mít místní zastupitelstva," domnívá se Stárek.

Jiří Novotný, Právo

nahoru

Ekonomika:

Na důchody loni šlo 404 miliard

-

včera 19:48 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na...

Český šofér v Německu vysoudil čtvrt miliónu, teď už ve firmě nedělá

-

včera 17:38 Řidič kamiónu, kterému německý soud přiřkl za jízdy v...

Prezident Fordu pro Severní Ameriku musel skončit kvůli „nevhodnému chování“

-

včera 16:56 Šéf severoamerické divize automobilky Ford Raj Nair...

Africký mor nemizí, veterináři rozšiřují oblast se zvláštním režimem

-

včera 15:04 O sedmnáct katastrů na Zlínsku se ve čtvrtek zvětšila...

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě, která budí pochybnosti

-

včera 14:03 aktualizováno Energetická skupina ČEZ se stahuje z...

Polská centrální banka dala půl miliónu na skrytou kampaň proti kryptoměnám

-

včera 13:33 Centrální banka v Polsku zaplatila internetovým firmám...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby