AutoMoto

Jihokorejští zaměstnanci Hyundaie stávkují

15.1.2007 09:15 Zaměstnanci automobilky Hyundai začali stávkovat za zvýšení prémií za minulý rok. Jen v pondělí zavře na osm hodin své brány trojice výrobních podniků. Stávka je koncipována jako částečná, což znamená, že výroba v automobilce se nezastavila úplně. Stávka se týká pouze jihokorejských továren.

Zaměstnanci největší jihokorejské automobilky Hyundai Motor zahájili stávku kvůli sporu o výplatu prémií. Stávka je koncipována jako částečná, což znamená, že výroba v automobilce se nezastavila úplně. Během pondělí nebudou po dobu osmi hodin pracovat zaměstnanci tří továren Hyundai.

Stávku minulý týden odsouhlasili zástupci odborů a mluvčí automobilky Jake Čang dnes potvrdil, že stávka začala. Hyundai sice požádal soud, aby zaměstnancům hlavní továrny nařídil návrat do práce, žádné rozhodnutí ale v této věci zatím nepadlo.

Stávky jsou tradicí

Stávky jsou pro Hyundai jedním z hlavních problémů, s nimiž se potýká. Od roku 1987, kdy byla ustavena odborová organizace, odboráři svolali alespoň jednu stávku v každém roce s výjimkou jednoho.

Podle nynějšího stávkového rozvrhu se zaměstnanci v úterý vrátí do práce, ale hned ve středu budou stávkovat znovu. Stávku dokonce rozšíří na 12 hodin v každé ze tří továren, o dalším postupu ale rozhodnou až ve středu, uvedla agentura AP.

V odborech je sdruženo asi 44 000 zaměstnanců automobilky a nynější stávku v pátek jednohlasně odhlasovalo asi 400 zástupců. Zaměstnanci, kteří jsou sdružení v odborech, střídavě odmítají pracovat už od 28. prosince loňského roku. Zaměstnavatel jim vyplatil prémie ve výši jednoho měsíčního platu, což je prý méně, než na čem se s ním dohodli.

Zástupci automobilky přiznávají, že se s pracovníky dohodli na vyšších prémiích, jejich výplata ale prý byla vázána na splnění určitého počtu vyrobených vozů. Vzhledem ke stávkám z loňského roku ale zaměstnanci nevyrobili tolik automobilů, kolik bylo dohodnuto, takže jim zaměstnavatel prémie snížil.

Hyundai se ale musel potýkat i s dalšími problémy, včetně skandálu, kvůli němuž se ocitl ve vězení hlavní šéf Čong Mong-ku. Ten vytvářel tajné fondy, které měly sloužit k podplácení vlivných lidí. Čong byl v červnu propuštěn na kauci, ale už toto úterý by měl stanout před soudem.

Novinky, ČTK

nahoru

AutoMoto:

Netradiční test: Jak udělat z dodávky kempinkový vůz

-

dnes 15:21 Obrazem: Tenhle test auta bude dost netradiční. Není...

Mercedes promlouvá ke kolemjdoucím pomocí světel

-

dnes 13:43 Video: Mluvící auto už tu bylo, ať už ve sci-fi formě v...

Aston Martin vyrobí 25 vozů z bondovek. Včetně všech špionských vychytávek

-

dnes 11:17 Vozů Aston Martin DB5 s výsuvným pancéřováním, otočnou...

Legendární „kachna” má svou čtyřiadvacetihodinovku, jezdí se v Anglii

-

dnes 09:31 Video: Existují auta, se kterými by člověka opravdu...

Bentley chystá ke svému jubileu luxusní obrazovou knihu

-

dnes 07:55 V roce 2019 oslaví značka automobilů Bentley své sté...

Mercedes krále rock'n'rollu se objeví v aukci

-

včera 15:00 Na světě snad není gramotného člověka, který by neznal...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů