Zahraniční

Balkánská "železná lady" si odpyká trest ve Švédsku

27.6.2003 13:26 Švédská vláda souhlasí s tím, aby si bývalá bosenskosrbská prezidentka Biljana Plavšičová (72) odpykala trest, který jí vyměřil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), ve Švédsku. Oznámil to v pátek švédský ministr spravedlnosti. Jedenáct let tak stráví pravděpodobně v ženské věznici v Hinsebergu.

Stockholm tak vyhověl žádosti tribunálu, který Plavšičovou, přezdívanou balkánská "železná lady", letos v únoru odsoudil za válečné zločiny k 11 letům odnětí svobody. Plavšičová byla nejstarší obžalovanou, která před soudem v Haagu stanula.

Právě věznice v Hinsebergu je považována za jednu z "měkkých" věznic. Vězení spíše připomíná zámek. Kritici si proto stěžují, že Plavšičová tam bude mít pohodlí a doslova královské podmínky.

Trest se může zmírnit

Podle spekulace srbských i zahraničních médií by ale Plavšičová nemusela být ve vězeňské cele příliš dlouho. Bělehradská rozhlasová stanice B92 uvedla, že švédské úřady mohou po čase s ohledem na místní právní úpravu ICTY navrhnout, aby byla Plavšičová s přihlédnutím k vysokému věku propuštěna na svobodu. Haagský tribunál by takový návrh mohl přijmout.

Podle nové švédské právní úpravy odsouzené osoby starší 70 let do vězení nastoupit nemusejí a fakticky zůstávají na svobodě, byť s určitými omezeními.

Na osoby odsouzené ICTY čekají vybrané věznice ve Švédsku, Německu, Itálii, Finsku, Norsku, Španělsku, Rakousku a ve Francii. 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby