Zahraniční

Balkánská "železná lady" si odpyká trest ve Švédsku

27.6.2003 13:26 Švédská vláda souhlasí s tím, aby si bývalá bosenskosrbská prezidentka Biljana Plavšičová (72) odpykala trest, který jí vyměřil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), ve Švédsku. Oznámil to v pátek švédský ministr spravedlnosti. Jedenáct let tak stráví pravděpodobně v ženské věznici v Hinsebergu.

Stockholm tak vyhověl žádosti tribunálu, který Plavšičovou, přezdívanou balkánská "železná lady", letos v únoru odsoudil za válečné zločiny k 11 letům odnětí svobody. Plavšičová byla nejstarší obžalovanou, která před soudem v Haagu stanula.

Právě věznice v Hinsebergu je považována za jednu z "měkkých" věznic. Vězení spíše připomíná zámek. Kritici si proto stěžují, že Plavšičová tam bude mít pohodlí a doslova královské podmínky.

Trest se může zmírnit

Podle spekulace srbských i zahraničních médií by ale Plavšičová nemusela být ve vězeňské cele příliš dlouho. Bělehradská rozhlasová stanice B92 uvedla, že švédské úřady mohou po čase s ohledem na místní právní úpravu ICTY navrhnout, aby byla Plavšičová s přihlédnutím k vysokému věku propuštěna na svobodu. Haagský tribunál by takový návrh mohl přijmout.

Podle nové švédské právní úpravy odsouzené osoby starší 70 let do vězení nastoupit nemusejí a fakticky zůstávají na svobodě, byť s určitými omezeními.

Na osoby odsouzené ICTY čekají vybrané věznice ve Švédsku, Německu, Itálii, Finsku, Norsku, Španělsku, Rakousku a ve Francii. 

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Pracovnici britské ambasády v Libanonu našli mrtvou u silnice

-

dnes 07:53 Policie v Libanonu vyšetřuje vraždu zaměstnankyně...

Chilským prezidentem je znovu miliardář Piňera

-

dnes 06:10 Druhé kolo prezidentských voleb v Chile ovládl 68letý...

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby