Zahraniční

Etiopie postupuje do nitra Somálska, sejde se Rada bezpečnosti

26.12.2006 18:00 Etiopské jednotky postupovaly v neděli do Somálského vnitrozemí a jsou již sto kilometrů od hlavního města Mogadišu. Kvůli šest dnům trvajícím bojům mezi somálskými radikály ze svazu islámských soudů a etiopskými vojsky podporujícími slabou somálskou prozatímní vládu se v úterý mimořádně schází Rada bezpečnosti OSN.

Podle katarského velvyslance při OSN Násira Abdalazíze Násira požádal o svolání mimořádné schůzky RB její prezident v neděli, kdy etiopský premiér Meles Zenawi ohlásil nasazení etiopské armády do bojů v sousedním Somálsku. [celá zpráva]

Krátce poté Zenawi prohlásil, že doufá ve stažení etiopských vojsk ze Somálska do týdne.

Podle somálského velvyslance v Etiopii zahynulo za uplynulý týden přes tisíc muslimských radikálů. Na straně vládních sil pak podle něho padlo 120 vojáků, muslimové však říkají, že zabili stovky vládní a etiopských vojáků.

Mezinárodní výbor Červeného kříže v úterý uvedl, že při nedávných bojích bylo zraněno více než 800 lidí a tisíce civilistů musely opustit své domovy. Bilance však je jen částečná. Počet mrtvých z posledních bojů nezná. Somálsko se navíc vzpamatovává z ničivých záplav, které zemi zasáhly před měsícem. O život připravily nejméně 116 lidí a další tisíce vyhnaly z domovů.

Etiopie postupuje

Dosud jsme postoupili na více než 600 kilometrech somálského území, uvedl velvyslanec Abdelkarin Farah. Odmítl upřesnit, za jak dlouho mohou vládní a etiopské síly hlavní město Mogadišo obsadit. "Dáváme Svazu islámských soudů čas k navázání dialogu," dodal.

Somálská prozatímní vláda podporovaná etiopskými vojáky v neděli vyzvala muslimské radikály, aby se vzdali. Slíbila jim amnestii. 

Etiopská vláda oznámila, že v Somálsku obsadila od začátku nedělní ofenzívy šest lokalit. Jednotky somálské prozatímní vlády podporované etiopskou armádou převzaly kontrolu nad městy Biiradleey, Gelanbuur a Adodo ve střední části a Kalibeer a Beldweyne. Postupují nyní na Bulo, Borde a Jowhar. Převzaly také kontrolu nad městem Adili a jeho okolím a obkličují Dinsoor na jihu, uvádí se ve sdělení ministerstva. Muslimské milice utrpěly podle sdělení etiopského ministerstva informací těžké lidské i materiální ztráty.

Radikálové se nechtějí vzdát

Jednotky muslimských radikálů v neděli ustoupily ze strategických pozic na jihu Somálska a v jeho centrální části.  Síly muslimských extremistů se stáhly především z měst Dinsoor 120 kilometrů jihozápadně od Baidoy, kde sídlí somálská prozatímní vláda, a Burhakaba 60 kilometrů jihovýchodně od Baidoy.

"Nepřítel začal používat letectvo. Nemáme těžké zbraně, a proto jsme změnili taktiku," uvedl šajch Sharif Ahmed ze Svazu islámských soudů, ale řekl, že bude bojovat dále. "Jsme připraveni vést s Etiopií dlouhodobou válku," oznámil.

Etiopská vláda obviňuje somálské muslimské extremisty, že začlenili do svých řad zahraniční bojovníky a členy etiopských separatistických hnutí z regionů Oromija na jihu a Ogaden u hranic se Somálskem, kde žijí etničtí Somálci.

Konflikt v Somálsku

Boje v Somálsku mezi Svazem islámských soudů a Etiopií

Zdroj:Novinky, , BBC, ČTK

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Plat deset dolarů a 144 vajec jako bonus nabízí venezuelská firma zaměstnancům

-

dnes 06:21 Venezuelská bezpečnostní firma Atlas Security se snaží...

Policie floridského střelce Cruze vyšetřovala již předloni

-

včera 21:28 Informace o neobvyklém chování střelce Nicolase Cruze,...

Papež obnovil činnost komise proti zneužívání děti

-

včera 17:31 Papež František obnovil činnost komise zaměřené proti...

Wales a západ Anglie zasáhlo zemětřesení

-

včera 16:57 aktualizováno Wales a západ Anglie postihlo v sobotu...

Chcete peníze, musíte být solidární s uprchlíky, vzkazuje Merkelová

-

včera 16:03 Státy očekávající finanční podporu unie, musejí v...

Je to jen plané žvanění, reagoval Lavrov na slova USA o ruském vměšování do voleb

-

včera 15:05 Za žvanění považuje šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby