Zahraniční

KLDR opět mění názor: o jádru chce jednat

12.12.2006 11:50 Severní Korea v úterý oficiálně potvrdila svou účast v novém kole rozhovorů o svém jaderném programu. A to pouhý týden poté, co diktátorský Kim Čong-ilův režim prý kvůli "nepřijatelným podmínkám Spojených států" pokračování rozhovorů ostře odmítl.

Severní Korea tak pokračuje ve své nevyzpytatelné politice, která v říjnu započala odzkoušením první severokorejské jaderné bomby a následným, téměř okamžitým vstřícným gestem směrem k možnému odzbrojení.

Podle zatím posledního prohlášení to tedy vypadá, že KLDR má opět chuť jednat. Pokud se během týdne nic nestačí změnit, zástupci Japonska, Ruska, Číny, Spojených států, Jižní a Severní Koreje by se měli sejít 18. prosince v Pekingu.

"Dialog se uskuteční příští týden. Uvidíme, jak se vyvine," citovala agentura Jonhap stručné prohlášení ministra pro severokorejskou misi při OSN v New Yorku Kim Mjong-kila.

Svět chce záruky

Mezinárodní společenství však bude tentokrát na KLDR požadovat, aby do země opět vpustila zbrojní inspektory. Jinak svět nebude mít o postupném odzbrojování žádné záruky, nechal se slyšet japonský ministr zarhaničí Taro Aso.

Šestistranná jednání Pchjongjang bojkotoval od loňského podzimu kvůli americkým finančním sankcím. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová v pondělí uvedla, že mnohostranné rozhovory by měly vyústit v odzbrojení Severní Koreje ještě před koncem mandátu amerického prezidenta George Bushe v roce 2009.

Podle pozorovatelů by se KLDR mohla nechat přesvědčit k jadernému odzbrojení, pokud se jí dostane výrazné hospodářské pomoci.

lab, Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Tragická nehoda autobusu na Slovensku: nejméně dva mrtví

-

dnes 16:50 aktualizováno Dva lidé zemřeli a nejméně třináct...

Analýza: Kuba po Castrech

-

dnes 15:51 Po padesáti devíti letech nestojí v čele Kuby nikdo z...

Arménský premiér vyslyšel volání ulice a rezignoval

-

dnes 14:51 aktualizováno Arménský premiér Serž Sargsjan v pondělí...

Rusko má pro Sýrii dárek, po „provokaci Západu“ jí dodá protirakety Favorit

-

dnes 13:27 Rusko v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie...

Víkendový střelec z Nashvillu je stále na útěku, podle policie je duševně chorý

-

dnes 11:33 Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím...

Výbuch plynu v chilské nemocnici zabil čtyři lidi, 50 zranil

-

dnes 11:25 Video: Velká rána a pak křik a chaos, záběry...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby