Internet a PC

Notebooky za pár měsíců dostanou 300 GB pevné disky

12.12.2006 10:04 Mobilní pevné disky s kapacitou, která byla až dosud vyhrazena pouze pro stolní počítače, nebudou od příštího roku vzácností. Notebooky s 250 GB a 300 GB harddisky totiž slibuje uvést společnost Fujitsu-Siemens.

Tyto gigantické pevné disky formátu 2,5" (průměr záznamové plotny se rovná 6,35 cm) se na trhu objeví v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle analytiků bude navíc Fujitsu v tomto období jediným výrobcem, který takto velké disky uvede.

Firma použila v nových produktech technologií kolmého zápisu dat - právě to je jeden z hlavních důvodů, proč lze na 2,5" záznamovou jednotku uložit až 300 GB dat.

Nové mobilní harddisky s kapacitou 250 GB a 300 GB podporují technologii NCQ (native command quering, optimalizuje přístup k uloženým datům) a rozhraní SATA.

Plotny pevných disků série MHX2300BT se otáčejí rychlostí 4200 otáček za minutu. Zástupci Fujistu dodali, že disky vynikají nízkou spotřebou jak při zátěži (1,6 W), tak v úsporném režimu, kdy si z baterií odeberou pouze 0,5 W.

Konkurent Fujitsu společnost Seagate Technology s čtvrt terabytovými disky formátu 2,5" vyrukuje až ve druhé polovině příštího roku. Tato zařízení mají obsahovat velkou vyrovnávací paměť a rovněž řadu šifrovacích technologií, které mají zajistit bezpečnost uložených dat.

Perpendicular recording

Převážná většina dnešních pevných disků zapisuje soubory na povrch záznamového média vodorovně.

Kolmý zápis je novinkou - dovoluje na jeden čtverečný palec uložit až 29 GB dat oproti "pouhým" 15GB, které na stejnou plochu dokáže vnést technologie vodorovného záznamu (longitudinal recording).

Novinky

nahoru

Internet a PC:

Těžba bitcoinů spotřebuje stejné množství energie jako polovina Česka za rok

-

včera 13:08 Virtuální měna bitcoin je fenoménem dnešní doby....

Nejen Apple, ale i Samsung. Další výrobce čelí nařčení z úmyslného zpomalování telefonů

-

včera 10:21 Italský regulační úřad žene americkou společnost Apple...

Nejvýkonnější průmyslový počítač na světě mají Italové

-

včera 09:12 Italská energetická společnost Eni instalovala nové...

Následky kyberšikany mohou být tragické, ukazuje hra #jsi_user

-

včera 08:35 Příští týden v pondělí proběhne derniéra inscenace...

Apple ustoupí zákazníkům. Zpomalování iPhonů půjde vypnout

-

18.1. 15:03 Kauza týkající se zpomalování starších iPhonů kvůli...

Loni nejčastěji strašil uživatele virus Danger

-

18.1. 14:33 Vůbec nejrozšířenějším počítačovým virem se v loňském...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby