Domácí

ČSSD chce vládnout s ODS a lidovci do roku 2010

27.11.2006 03:00 ČSSD v pondělí odpoledne předala ODS návrh hlavních bodů programu případného kabinetu pod názvem "Agenda 2010". Sociální demokraté chtějí v dalších dnech diskutovat se svými partnery ohledně podobě nové vlády. Šéf ČSSD Jiří Paroubek v neděli odmítl čtyřkoalici s volbami už na jaře 2008. Favorit na předsedu lidovců Jiří Čunek by ve shodě s Paroubkem šel do projektu duhové vlády minimálně na tři roky. Místopředseda ODS Ivan Langer by též souhlasil s koalicí do podzimu 2009, kdy skončí české předsednictví EU.

Agenda 2010 představuje program vlády, která by měla vydržet minimálně tři roky a obsahuje návrhy reforem v ekonomické a sociální oblasti. Dohoda o vládě, které by se kromě sociálních a občanských demokratů účastnili i lidovci, by mohla podle ČSSD být hotova do 15. prosince. 

"Já už to říkám čtrnáct dní, Paroubek teď," řekl Čunek Právu k plánu duhové vlády s dlouhým mandátem. Podmínkou však je, že kabinet přistoupí na reformní kroky. Ani v tom se s Paroubkem neliší.

Nečekaná podpora z vedení ODS

Významného spojence v této situaci oba získali v místopředsedovi ODS Ivanu Langrovi, který se nečekaně jasně vyslovil také pro rok 2009, pokud by vznikla vláda dostatečně reformní. To byl před dvěma týdny i plán předsedy ODS Mirka Topolánka, od kterého však nedávno ustoupil.

Pokud by do programu příštího kabinetu patřily stabilizace veřejných financí a zdravotnictví nebo reforma důchodového systému či policie, pak si Langer podle svých slov v ČTK dokáže "představit, že by mohla existovat vláda s delším mandátem než jenom dva roky".

Langer obhájil na kongresu místopředsednickou funkci největším počtem hlasů a jeho vliv ve vedení ODS se nejspíš zvýšil.

Jitka Götzová, Právo

nahoru

Domácí:

V Česku jezdí první elektrorolba, zatím v testovacím režimu

-

včera 16:46 Video: Zimní hory bez hřmotu motorů a výfukových...

Platforma Zachraňme ČSSD trvá na pěti křeslech ve vládě

-

včera 16:16 Názorová platforma Zachraňme ČSSD založená v reakci na...

Přichází letní čas, noc na neděli bude o hodinu kratší

-

včera 15:35 V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si...

Na jaro si počkáme, oteplí se až v půlce dubna

-

včera 15:22 I když tento týden začalo astronomické jaro, na...

Komunisté mají výhrady ke čtyřem ministrům

-

včera 13:39 aktualizováno KSČM má vážné výhrady ke třem až čtyřem...

Zemřel válečný hrdina Josef Holec

-

včera 11:06 Ve věku 99 let zemřel minulý týden válečný hrdina a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby