Zahraniční

Turci obsadili Hagii Sofii, protestovali proti návštěvě papeže

22.11.2006 19:43 Asi čtyřicet příslušníků turecké krajně pravicové Velké strany jednoty (BBP) ve středu obsadilo slavný istanbulský chrám Hagia Sofia. Protestovali tak proti plánované návštěvě papeže Benedikta XVI. příští týden. Policie demonstranty po necelé hodině zatkla a objekt opět zpřístupnila. Návštěvě svatého otce předchází v Turecku velké napětí spojované především se zářijovými kontroverzními výroky Benedikta XVI. na adresu islámu.

Demonstranti pronikli do objektu v převlečení za turisty, pak se ale srotili a začali skandovat Bůh je veliký a hesla namířená proti papeži.

Vůdce demonstrantů, kteří deklarovali příslušnost ke skupině Alperen Ocaklari, se snažil přečíst prohlášení obviňující Benedikta XVI. z nepřátelství vůči islámu, policie mu v tom ale zabránila.

Právě proslulou stavbu Hagia Sofia, která původně sloužila jako byzantský chrám, než byla přeměněna na mešitu a nakonec na muzeum, má papež navštívit 28. listopadu, hned první den svého pobytu v Turecku.

V Turecku stále neodeznělo napětí, které papež vyvolal svými výroky na adresu islámu během své zářijové cesty do Německa. Papež tehdy citoval názor byzantského císaře ze 14. století, který spojil vyznavače islámu s násilím. [celá zpráva]

To v Turecku, které je sekulární zemí ovšem s většinou muslimským obyvatelstvem, vyvolalo vlnu nesouhlasu, přestože papež se vzápětí za tuto citaci omluvil.

Nesouhlas tureckých stoupenců islámu s papežovou návštěvou země vyvolal obavy o jeho bezpečnost; dnes ale turecké úřady zopakovaly, že bezpečnost Benedikta XVI. bude během jeho návštěvy plně zajištěna.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

včera 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

včera 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby