Zahraniční

Turci obsadili Hagii Sofii, protestovali proti návštěvě papeže

22.11.2006 19:43 Asi čtyřicet příslušníků turecké krajně pravicové Velké strany jednoty (BBP) ve středu obsadilo slavný istanbulský chrám Hagia Sofia. Protestovali tak proti plánované návštěvě papeže Benedikta XVI. příští týden. Policie demonstranty po necelé hodině zatkla a objekt opět zpřístupnila. Návštěvě svatého otce předchází v Turecku velké napětí spojované především se zářijovými kontroverzními výroky Benedikta XVI. na adresu islámu.

Demonstranti pronikli do objektu v převlečení za turisty, pak se ale srotili a začali skandovat Bůh je veliký a hesla namířená proti papeži.

Vůdce demonstrantů, kteří deklarovali příslušnost ke skupině Alperen Ocaklari, se snažil přečíst prohlášení obviňující Benedikta XVI. z nepřátelství vůči islámu, policie mu v tom ale zabránila.

Právě proslulou stavbu Hagia Sofia, která původně sloužila jako byzantský chrám, než byla přeměněna na mešitu a nakonec na muzeum, má papež navštívit 28. listopadu, hned první den svého pobytu v Turecku.

V Turecku stále neodeznělo napětí, které papež vyvolal svými výroky na adresu islámu během své zářijové cesty do Německa. Papež tehdy citoval názor byzantského císaře ze 14. století, který spojil vyznavače islámu s násilím. [celá zpráva]

To v Turecku, které je sekulární zemí ovšem s většinou muslimským obyvatelstvem, vyvolalo vlnu nesouhlasu, přestože papež se vzápětí za tuto citaci omluvil.

Nesouhlas tureckých stoupenců islámu s papežovou návštěvou země vyvolal obavy o jeho bezpečnost; dnes ale turecké úřady zopakovaly, že bezpečnost Benedikta XVI. bude během jeho návštěvy plně zajištěna.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Filipínské město Marawi osvobodili od IS, vůdci teroristů jsou mrtví

-

dnes 16:06 Video: Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý...

Španělský ústavní soud potvrdil nezákonnost katalánského referenda

-

dnes 15:42 Referendum o nezávislosti Katalánska z letošního 1....

Slovenská policie obvinila dva bratry z vraždy, tělo našli v ČR

-

dnes 13:58 Slovenská policie obvinila z úkladné vraždy dva bratry,...

Juncker „nejdůraznějším možným způsobem” odsoudil vraždu novinářky

-

dnes 13:53 aktualizováno Evropská komise v čele se svým předsedou...

U Madridu spadla stíhačka španělské armády, už druhá během jednoho týdne

-

dnes 12:07 Video: aktualizováno Nedaleko Madridu se v úterý...

Tálibán zaútočil na policejní středisko, 33 mrtvých

-

dnes 11:54 aktualizováno Nejméně 41 mrtvých a víc než 150...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby