Žena

Léčba karcinomu prsu Herceptinem bude umožněna všem ženám

15.11.2006 16:06 Ministerstvo zdravotnictví ČR schválilo novelu vyhlášky o úhradách léčiv, díky které bude umožněno léčit karcinom prsu přípravkem Herceptin z prostředků veřejného zdravotního pojištění i v časných stadiích nemoci. V dosud platné vyhlášce je lék zařazen jen pro léčbu pokročilého metastazujícího onemocnění. Podle onkologů přitom může včasné nasazení přípravku zcela vyléčit přibližně polovinu žen se zvlášť agresivním karcinomem prsu.

Léčba Herceptinem, která je největším přínosem od zavedení hormonální léčby před více než deseti lety, by měla být dostupná již od 1. ledna 2007. Výrobce léku, firma Roche, se zavázala poskytovat pacientkám lék do konce letošního roku na vyžádání ošetřujícího lékaře bezplatně.

"Je to život zachraňující rozhodnutí," komentovala schválení novely Iva Rašková, ředitelka Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu. V srpnu dostala Aliance od zástupců ministerstva, Všeobecné zdravotní pojišťovny a onkologické společnosti příslib, že udělají vše pro to, aby hrazená léčba byla nemocným ženám co nejdříve k dispozici. "Jsme rádi, že jsou i takové sliby, které se plní," dodala.

Rakovinou prsu v České republice ročně onemocní téměř 6 000 žen. Počet těch, které postihne zvláště agresivní typ karcinomu a je pro ně vhodná léčba přípravkem Herceptin, se odhaduje na 520 ročně. Při léčbě Herceptinem se na polovinu sníží riziko návratu onemocnění ve formě metastáz, které již nelze většinou vyléčit.

Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu, o.p.s. je celostátní obecně prospěšná společnost, která koordinuje projekty a kampaně ve prospěch prevence a léčby nádorového onemocnění prsu. V současné době zastupuje 47 pacientských organizací z celé České republiky.

Novinky

nahoru

Žena:

Sluneční alergie se často objevují krátce po příjezdu k moři

-

dnes 12:10 Pokud se vám na pokožce po pobytu na sluníčku objeví...

Infiltrátorka Ivana Lokajová pomohla odhalit nechutný obchod se zdravím

-

dnes 11:10 „Jsou to podobní šmejdi jako ti, kteří nabízejí...

Nejčastější prázdninová témata, která musí řešit samoživitelky

-

dnes 10:09 Prázdniny nejsou pro matky samoživitelky zejména z...

Kolaps ledvin mu zjistil lékař náhodou, život mu usnadňuje domácí dialýza

-

dnes 08:44 Pan Eduard (55) žil běžným životem do doby, než mu při...

Otcem ve vyšším věku aneb Co všechno partneři riskují

-

dnes 07:21 Mužská plodnost neklesá s věkem tak prudce jako u žen,...

Jak přežít rodinnou dovolenou bez hádek a frustrace

-

včera 13:50 Zasloužená a vytoužená doba sladkého nicnedělání,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů