AutoMoto

Volkswagen představil vysokoteplotní palivové články

3.11.2006 11:25 Sedm let pracoval Volkswagen na vývoji vlastních palivových článků, které by odstranily technické nedostatky těch současných. Výsledkem je změna pracovního procesu z nízkoteplotního na vysokoteplotní.

Současné palivové články jsou provozovány v takzvaném nízkoteplotním poli. Na membránách, kam vstupuje vodík, aby chemickou reakcí s kyslíkem vytvořil elektrický proud, je dosud pouze nízká teplota pracovního média. Pokud by se totiž zvýšila, přestane docházet k chemické reakci a membrány se naruší. Proto se musí vozidla s tímto pohonem "tahat" s ohromnými chladícími systémy, které jsou dokonce větší, než mají turbodieselové motory. Navíc nízkou teplotou dochází k vysoušení membrán, takže musejí být uměle zvlhčovány.

Nový systém Volkswagenu však zvýšil pracovní teplotu na 120 °C. Díky nové konstrukci palivových článků tak nedochází k degeneraci chemického procesu a membrán. Vysoká teplota, při níž se odpařuje chemickým procesem vytvořená voda, automaticky membrány zvlhčuje. Vysoká teplota navíc nepotřebuje tak nákladné a rozměrné chladící zařízení.

Výsledným produktem německých inženýrů je tak systém s palivovými články, který je menší, lehčí, efektivnější a na jedno natankování do vodíkové nádrže dokáže ujet víc kilometrů. Tím se vyřešilo několik zásadních problémů, které zatím bránily uvedení automobilů s tímto motorem do provozu.

jč, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Unikátní český supersport je na prodej

-

včera 10:32 Říká vám něco jméno Innotech Mysterro? Patříte-li k...

Slavná Isetta má následovníka. Je to elektromobil

-

včera 08:01 Video: V historii motorismu je několik zajímavých...

Mustang Cobra Jet: Nejrychlejší Ford pro sprinty

-

17.8. 19:11 Obrazem: Ford slaví šedesátiny modelu Mustang Cobra...

Hasiči Moravskoslezského kraje jezdí elektro-golfem

-

17.8. 16:09 Hasičská auta jsou a dlouho budou stále naftová, ale u...

Dokáže octavia dohonit vystřelený šíp? V Rakousku to zkusili

-

17.8. 15:17 Video: Dostát logu automobilky se pokusila Škoda...

Vodíková Toyota Mirai příští generace chce ujet tisíc kilometrů na jednu nádrž

-

17.8. 14:42 Automobilka Toyota chce více než zdesetinásobit...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů