AutoMoto

Volkswagen představil vysokoteplotní palivové články

3.11.2006 11:25 Sedm let pracoval Volkswagen na vývoji vlastních palivových článků, které by odstranily technické nedostatky těch současných. Výsledkem je změna pracovního procesu z nízkoteplotního na vysokoteplotní.

Současné palivové články jsou provozovány v takzvaném nízkoteplotním poli. Na membránách, kam vstupuje vodík, aby chemickou reakcí s kyslíkem vytvořil elektrický proud, je dosud pouze nízká teplota pracovního média. Pokud by se totiž zvýšila, přestane docházet k chemické reakci a membrány se naruší. Proto se musí vozidla s tímto pohonem "tahat" s ohromnými chladícími systémy, které jsou dokonce větší, než mají turbodieselové motory. Navíc nízkou teplotou dochází k vysoušení membrán, takže musejí být uměle zvlhčovány.

Nový systém Volkswagenu však zvýšil pracovní teplotu na 120 °C. Díky nové konstrukci palivových článků tak nedochází k degeneraci chemického procesu a membrán. Vysoká teplota, při níž se odpařuje chemickým procesem vytvořená voda, automaticky membrány zvlhčuje. Vysoká teplota navíc nepotřebuje tak nákladné a rozměrné chladící zařízení.

Výsledným produktem německých inženýrů je tak systém s palivovými články, který je menší, lehčí, efektivnější a na jedno natankování do vodíkové nádrže dokáže ujet víc kilometrů. Tím se vyřešilo několik zásadních problémů, které zatím bránily uvedení automobilů s tímto motorem do provozu.

jč, Novinky

nahoru

AutoMoto:

BMW iX3 bylo odhaleno v Pekingu

-

dnes 12:59 Obrazem: BMW sice o iX3, odhaleném na pekingském...

Malý Mercedes narostl pro Číňany do velkých rozměrů

-

dnes 10:17 Video: Řada A patří v kategorii Mercedesu na spodní...

A ještě jedna Fiesta. Tentokrát jako užitkové auto

-

dnes 09:36 Nabídka malých užitkových aut byla vždy bohatší, než je...

Sportovní Fiesta ST zamířila do prodeje

-

dnes 08:44 Tuzemský dovozce Fordu zveřejnil ceník sportovní Fiesty...

Volkswagen ukázal v Pekingu nový Touareg a sedan pouze pro Čínu

-

včera 17:16 Obrazem: Volkswagen na právě zahájeném autosalonu v...

Kladivo na Rolls-Royce, Mercedes v Číně ukázal koncept obřího SUV

-

včera 15:24 Video: O tom, že Mercedes přiveze na pekingský...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby